Kieleckie ulice czasów PRL-u – Część 2. 

W poprzednim poście przypomnieliśmy część nazw ulic funkcjonujące w czasach słusznie minionym. Dzisiaj przejdziemy do tych najpopularniejszych.

Komuniści zajęli się nie tylko ulicami. Wiele placów zostało nazwanych zgodnie z linią ideologiczną partii ówcześnie rządzącej. Po roku 1989 roku nastąpiły zmiany.

ul. Waligóry ZAMIANA na ul. Żytnią

  • dzisiejsza ulica Żytnia została nazwana na część Jana ,,Waligóry” Tarnowskiego, partyzanta oraz powstańca, który ujawnił się w ramach amnestii w 1947 roku. W tym przypadku wrócono to starej nazwy. 

ul. Mariana Buczka ZAMIANA na ul. Ignacego Jana Paderewskiego

  • wszyscy wiemy kim był Ignacy Jan Paderewski, jeden z ojców polskiej niepodległości. Z kolei Marian Buczek to mniej znana postać dzisiaj. Był on polskim działaczem socjalistycznym, który zginął we wrześniu 1939 roku.

ul. Marcelego Nowotki ZAMIANA na ul. bp Czesława Kaczmarka

  • Marcelo Nowotko był polskim działaczem komunistycznym, założycielem Polskiej Partii Robotniczej. Z kolei nowy patron ulic to znany w Kielcach biskup Czesław Kaczmarek, autor raportu przypisujący popełnienie pogromu kieleckiego, służbom ZSRR, czyli NKWD. 

Plac Partyzantów i Plac Obrońców Stalingradu ZMIANA na Rynek oraz Plac Wolności.

  • 2 wielkie place znajdujące się na terenie Kielc również zmieniły swoją nazwę po rok 89. Pierwszy został przemianowany na Rynek, którym zawsze był. Drugi zaś przyjął nazwę Placu Wolności, na pamiątkę uzyskania pełnej suwerenności w 1989 roku. 

ul. Iwana Koniewa ZMIANA na ul. Wojciecha Szczepaniaka.

  • Iran Koniew był generałem, który podczas II wś ,,wyzwalał” Polskę spod okupacji niemieckiej. Nowy patron ulicy to Wojciech Szczepaniak, działacz oraz kurier podziemia podczas II wś. 

To nie koniec długiej listy zmian jakie zaszły w nazwach kieleckich ulic po 1989 roku. Były to jednak zmiany, które pierwsze przychodzą na myśl jeśli chodzi o to zjawisko. 

fot. Projekt Kielce, 2008