Jakie nazwy nosiły kieleckie ulice w czasach PRL-u ? Część 1.

Idąc ulicami Kielc możemy spotkać się z sytuacją, w której napotkamy na osoby starsze lub w średnim wieku. Często może to zdarzyć się w autobusie, w sklepie, na ulicy itp.

Możemy wtedy zostać zapytani o drogę do jakiegoś miejsca, gdzie jedzie dany autobus. Problem pojawia się, gdy ktoś starszy zapyta o ulicę, o której nic nie wiemy, a nawet dziwimy się, że takie miejsce w Kielcach istnieje.

Z czego to wynika ?

W 1989 roku nastąpiła transformacja systemowa, która spowodowała szeroko zakrojoną dekomunizację w Polsce. Oprócz zmiany ekipy rządzącej, na czele z skompromitowaną PZPR, nastąpiła zmiana patronów ulic w naszym kraju. 

Jake to były ulice w Kielcach ?

ul. gen. Karola Świerczewskiego ZMIANA na ul. Dużą 

  • ulica nazwana w PRL-u na cześć tragicznie zmarłego generała Karola ,,Waltera” Świerczewskiego. Wojskowy nie był postacią pozytywną. Świerczewski miał problemy z alkoholem oraz był komunistycznym siepaczem na usługach Armii Czerwonej. 

ul. Armii Czerwonej ZMIANA na ul. Bodzentyńską oraz Sandomierską, w dalszym odcinku drogi.

  • ulica w PRL-u nazwana Armii Czerwonej, czyli zbrodniczej formacji zbrojnej ZSRR, która ,,wyzwalała” Polskę spod okupacji niemieckiej. 

ul. Rewolucji Październikowej ZMIANA na ul. Warszawską

  • w PRL-u dzisiejsza ulica Warszawska nosiła nazwę na cześć wielkiej rewolucji, która doprowadziła do narodzin zbrodniczego systemu komunistycznego oraz ZSRR. 

al. Włodzimierza Lenina ZMIANA na ul. Tarnowska

  • nazwana na cześć zbrodniarza oraz wodza wspomnianej wielkiej rewolucji bolszewickiej z 1917 roku.

ul. Gwardii Ludowej ZMIANA na ul. Seminaryjską

  • gwardia ludowa była komunistyczną formacją ruchu oporu przeciwko okupacji niemieckiej. 

ul. Feliksa Dzierżyńskiego ZMIANA na ul. Zagnańską

  • ulica Zagnańska w okresie słusznie minionym została nazwana na cześć komunistycznego kata i zbrodniarza, ,,krwawego Feliksa”, bolszewika oraz zdrajcę ojczyzny na usługach Włodzimierza Lenina. 

W następnym poście zostaną przypomniane najpopularniejsze nazwy ulic PRL-u.