Wybitne postacie z naszego regionu – Wiesław Gołas (1930-2021)

Wybitny polski aktor, Wiesław Gołas urodził się w 1930 roku w Kielcach. Przed wojną chodził do szkoły powszechnej na Baranówku, a później do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W Szarych Szeregach miał pseudonim Wilk. Brał czynny udział w akcjach dywersyjnych, a w 1944 roku trafił w ręce Gestapo.

Po II wś studiował w PWST w Warszawie. Swój debiut zaliczył w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Póżniej pokazywał się na deskach Teatru Dramatycznego oraz Teatru Polskiego w Warszawie. Wiesław Gołas w znany był też z występów kabaretowych w Kabarecie Koń, w Kabarecie Starszych Panów oraz Kabarecie Dudek. 

Podobnie jak Ryszard Kotys swój filmowy debiut zaliczył w Pokoleniu Andrzeja Wajdy. Z aktorem urodzonym w podkieleckim Mniowie zagrał także w Rękopisie znaleziony w Saragossie, a także w Czterech pancernych i psie. Gołasowi rola w tym kultowym polskim serialu przyniosła ogólnopolską sławę, gdzie rolą Tomasza Czereśniaka podbił serca telewidzów. Wcześniej, bo w 1961 roku dał popis aktorskich umiejętności w Ogniomistrzu Kaleniu. Póżniej zachwycał w filmie Potop w reżyserii Jerzego Hoffmana, jako Baron Krzeszowski pokazał się w Lalce Wojciecha Hasa.

Zaprezentował się także w Alternatywach 4, w Klinczu, w Drodze, w Hydrozagadce oraz w Poszukiwanym, poszukiwanej. W sumie pojawił się w ponad 80 produkcjach. 

Niestety, artysta zmarł 9 września 2021 roku na skutek udaru mózgu w Warszawie. Był nieocenionym profesjonalistą oraz człowiekiem. Swoją postacią zachwycał oraz inspirował. 

Kielce zawsze były bliskie jego sercu. Swojej drugiej żonie, Marii Krawczyk – Gołas dużo opowiadał o mieście, w którym się urodził. 18 marca 2022 roku w kieleckiej Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach odsłonięto pomnik aktora. 

fot. Zdjęcie archiwalne Telewizji Polskiej