Najlepsza trasa na wycieczkę rowerową

Zbliża się wiosna, a w związku z tym wycieczki rowerowe. Przypominamy najlepszą trasę na taką podróż. 🙂

▪️Chcąc zwiedzić nasz piękny region warto wybrać się na wycieczkę rowerową czerwonym szlakiem, który prowadzi przez Cedzynę do Opatowa. Możemy w ten sposób spędzić aktywnie czas i przy okazji odwiedzić i poznać historię poszczególnych miejscowości.

▪️Trasa rozpoczyna się w Cedzynie w pobliżu zalewu ośrodka sportów wodnych, hoteli oraz ośrodków wypoczynkowych.

▪️Szlak prowadzi przez Leszczyny (2), gdzie znajduje się kościół św. Jacka z 1600 roku, w kruchcie znajduje się tablica poświęcona rodzicom Stefana Żeromskiego, pochowanym na miejscowym cmentarzu.

▪️Następnym przystankiem na trasie są Ciekoty (8,5), gdzie spędził swoje dzieciństwo i młodość Stefan Żeromski. Znajdują się tam również tablice pamiątkowe, pole biwakowe, a w pobliżu baza gastronomiczna oraz zbiornik wodny.

▪️Kierując się szlakiem następnie dojeżdżamy do Świętej Katarzyny (14). Jest to położona u stóp Łysicy wieś chętnie odwiedzana przez turystów. Znajduje się tam murowany klasztor, a także kościół z zabytkowymi krużgankami z XVII wieku oraz baza gastronomiczna z noclegownią.

▪️Następnym miasteczkiem mijanym na czerwonym szlaku jest Bodzentyn( 22). Jest to miasteczko z licznymi zabytkami, a są to m.in. ruiny zamku biskupów krakowskich, pozostałości murów obronnych, kościół św. Stanisława z XV wieku wraz z ołtarzem wykonanym dla katedry wawelskiej oraz zabytkową zagrodą z 1809 roku.

▪️Kolejną miejscowością na trasie jest Tarczek (26), gdzie znajduje się romański kościół św. Idziego z XIII wieku, a w pobliżu możemy zobaczyć resztki parku podworskiego z ok. 300-letnimi dębami.

▪️Dojeżdżamy do Nowej Słupi (43,5), osady u stóp Świętego Krzyża. Możemy tam zobaczyć kościół św. Wawrzyńca z końca XVII wieku z późnorenesansową bramą z brązu, dawny dom opata, muzeum starożytnego hutnictwa. Znajduję się tam również kamienna figura pielgrzyma (św. Emeryka), baza gastronomiczna oraz noclegowa.

▪️Następną miejscowością mijaną na trasie są Grzegorzowice (51,5). Możemy tam zobaczyć kościół św. Jana Chrzciciela z romańską rotundą, pozostałości zabudowań dworskich i parku z 400-letnimi dębami.

▪️Kolejny przystanek na trasie to Mirogonowice (55) . Tam z kolei możemy zobaczyć zniszczony drewniany dwór z murowanym lamusem w parku.

▪️Ostatnią miejscowością na szlaku są Janowice (59). Znajduje się tam dom rodzinny majora Jana Piwnika „Ponurego”, legendarnego dowódcy zgrupowań partyzanckich AK wraz z izbą pamięci.

▪️Kończąc trasę szlaku czerwonego dojeżdżamy do Opatowa (75,5). Możemy tam zobaczyć podziemia opatowskie, Kolegiatę Rzymskokatolicką pw. św. Marcina czy Bramę Warszawską.