Najlepsza trasa na wycieczkę rowerową
Zbliża się wiosna, a w związku z tym wycieczki rowerowe. Przypominamy najlepszą trasę na taką podróż. 🙂
Chcąc zwiedzić nasz piękny region warto wybrać się na wycieczkę rowerową czerwonym szlakiem, który prowadzi przez Cedzynę do Opatowa. Możemy w ten sposób spędzić aktywnie czas i przy okazji odwiedzić i poznać historię poszczególnych miejscowości.
Trasa rozpoczyna się w Cedzynie w pobliżu zalewu ośrodka sportów wodnych, hoteli oraz ośrodków wypoczynkowych.
Szlak prowadzi przez Leszczyny (2), gdzie znajduje się kościół św. Jacka z 1600 roku, w kruchcie znajduje się tablica poświęcona rodzicom Stefana Żeromskiego, pochowanym na miejscowym cmentarzu.
Następnym przystankiem na trasie są Ciekoty (8,5), gdzie spędził swoje dzieciństwo i młodość Stefan Żeromski. Znajdują się tam również tablice pamiątkowe, pole biwakowe, a w pobliżu baza gastronomiczna oraz zbiornik wodny.
Kierując się szlakiem następnie dojeżdżamy do Świętej Katarzyny (14). Jest to położona u stóp Łysicy wieś chętnie odwiedzana przez turystów. Znajduje się tam murowany klasztor, a także kościół z zabytkowymi krużgankami z XVII wieku oraz baza gastronomiczna z noclegownią.
Następnym miasteczkiem mijanym na czerwonym szlaku jest Bodzentyn( 22). Jest to miasteczko z licznymi zabytkami, a są to m.in. ruiny zamku biskupów krakowskich, pozostałości murów obronnych, kościół św. Stanisława z XV wieku wraz z ołtarzem wykonanym dla katedry wawelskiej oraz zabytkową zagrodą z 1809 roku.
Kolejną miejscowością na trasie jest Tarczek (26), gdzie znajduje się romański kościół św. Idziego z XIII wieku, a w pobliżu możemy zobaczyć resztki parku podworskiego z ok. 300-letnimi dębami.
Dojeżdżamy do Nowej Słupi (43,5), osady u stóp Świętego Krzyża. Możemy tam zobaczyć kościół św. Wawrzyńca z końca XVII wieku z późnorenesansową bramą z brązu, dawny dom opata, muzeum starożytnego hutnictwa. Znajduję się tam również kamienna figura pielgrzyma (św. Emeryka), baza gastronomiczna oraz noclegowa.
Następną miejscowością mijaną na trasie są Grzegorzowice (51,5). Możemy tam zobaczyć kościół św. Jana Chrzciciela z romańską rotundą, pozostałości zabudowań dworskich i parku z 400-letnimi dębami.
Kolejny przystanek na trasie to Mirogonowice (55) . Tam z kolei możemy zobaczyć zniszczony drewniany dwór z murowanym lamusem w parku.
Ostatnią miejscowością na szlaku są Janowice (59). Znajduje się tam dom rodzinny majora Jana Piwnika „Ponurego”, legendarnego dowódcy zgrupowań partyzanckich AK wraz z izbą pamięci.
Kończąc trasę szlaku czerwonego dojeżdżamy do Opatowa (75,5). Możemy tam zobaczyć podziemia opatowskie, Kolegiatę Rzymskokatolicką pw. św. Marcina czy Bramę Warszawską.