Bazylika katedralna w Kielcach – Część 2 – Współczesność
Świątynia, która obecnie jest jednym z centralnych punktów kieleckiego śródmieścia przeszła szereg zmian w swojej ponad 850-letniej historii. W poprzednim poście przypomnieliśmy już ją.
Katedra jest świątynią barokową z pozostałościami romańskimi. Bardzo charakterystycznym elementem budowli jest dzwonnica, która stoi obok kościoła. Została ona wybudowana w połowie wieku XVII. Do zespołu architektonicznego należy też kaplica ogrójcowa z 1760 roku.
Oprócz tego kompleks zawiera wiele zabytków ruchomych, które znajdują się w specjalnym skarbcu. W celu ich obejrzenia należy uzgodnić termin wizyty. Świątynia posiada również zabytkowe organy z 1912 roku, a ich szafa pochodzi z wieku XVIII. W 1999 roku zostały wyremontowane.
Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach jest trójnawowa. W środku znajduje się także chór, organy oraz ambona. Sklepienie jest kolebkowo-krzyżowe. Ołtarz główny w swoim centrum posiada obraz Matki Boskiej Wniebowziętej. Oprócz tego centralnym elementem kultu maryjnego Ogólnodiecezjalnego Sanktuarium jest obraz Matki Boskiej Łaskawej, który koronował papież Jan Paweł II. Świątynia posiada bogatą polichromię oraz ozdoby.
Katedra została wybudowana z ciosanego kamienia.
Fot. Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Kielcach.