Perły kieleckiej architektury – Kościół w Piekoszowie 2 – Współczesność

Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie to bez wątpienia perła architektoniczna regionu. W poprzednim poście została omówiona historia budowli. Świątynia to wspaniała neobarokowa gratka, która jest charakterystycznym elementem Piekoszowa i okolic.

Duże wrażenie robią monumentalne, strzeliste wieże. Jeśli chodzi o architektoniczne uszeregowanie, kościół jest bazyliką z efektownym trójnawowym, trójprzęsłowym korpusem. Prezbiterium jest dwuprzęsłowe, nieznacznie mniejsze od głównej nawy, zakończone półkolistą absydą. W przedłużeniu naw bocznych znajdują się zakrystia oraz skarbczyk przyozdobione kamiennymi portalami. Z przodu znajduje się chór. Świątynia posiada sklepienie krzyżowo-żebrowe oraz polichromie. Podłoże ma sugerować marmurowe wykończenie.

Choć wyposażenie świątyni było zbierane latami to obecnie robi wrażenie. Centralnym punktem wewnątrz jest oczywiście neobarokowy ołtarz z XIX wieku. Kultem w sanktuarium jest otaczany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1691 roku, ofiarowany parafii w 1700 roku. Z boku ozdobą są; neobarokowy ołtarzyk, wykonane w tym samym stylu ambona oraz obrazy św. Michała i św. Jakuba. Ogólnie w całym budynku znajduje się kilka innych naprawdę ciekawym dzieł sztuki. Parafia ma na swoim wyposażeniu także prospekt organowy z 1934 roku.

Kościół został wybudowany z piaskowca i cegły. Całość została otynkowana, a dwuspadowy dach jest ocynkowany. Na nawie głównej została zamontowana mała wieża, sygnaturka. Charakterystyczne, niezwykle dynamiczne wieże są wykończone barkowymi hełmami. Elewacje boczne nie są uszczegółowione, przecinają je otwory okienne oraz lizeny. Fasada główna z wieżami jest niezwykle bogata w architektoniczne szczegóły. Tutaj wyróżnia się przede wszystkim figura NMP. Osie naw są podkreślone przez kamienne portale i liczne dekoracje. Do wnętrza prowadzą trzy wejścia. Całość zachwyca zarówno z zewnątrz jak i w wewnątrz.

Bogactwo szczegółów, estetyka oraz harmonia sprawiają, że kościół robi ogromne wrażenie. W pewnym sensie przywodzi na myśl swoje odpowiedniki z Włoch czy z Francji co jest ogromnym wyróżnieniem. Istnieje możliwość zwiedzania obiektu. Aby to zrobić należy uzgodnić z proboszczem konkretny termin.

fot. Parafia Piekoszów