Perły kieleckiej architektury – Kościół w Piekoszowie 1 – Historia.

Choć historia parafii w Piekoszowie sięga, aż wieku XIV to pierwsza świątynia powstała dopiero w wieku XV. Był to kościół pod wezwaniem św. Jakuba. W roku 1700 piekoszowska wspólnota otrzymała z Jasnej Góry obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na początku XIX wieku dawna świątynia, wielokrotnie przez stulecia przebudowywana, stała się za mała. 

W 1807 roku rozpoczęto budowę okazałej świątyni. W tym czasie w Europie miały miejsce wojny napoleońskie. W 1809 roku budowę wstrzymano z powodu konfliktu polsko-austriackiego. Później próbowano prace prowadzić dalej, jednak kolejne wojny to uniemożliwiły. Następnie po zakończeniu burzliwego okresu ze względu na słabą kondycję finansową parafii nie dokończono budowy. W tym czasie używano starej świątyni, która była w opłakanym stanie i stanowiła zagrożenie dla wiernych. Podjęto próby remontu starego obiektu. Była to mozolna praca, która nie przynosiła stałych efektów. 

Widząc to, w 1864 roku, władze zaborcze zezwoliły na dokończenie budowy nowej świątyni. Prace ponowne ruszyły dopiero w 1878 roku. Projektem nowego kościoła zajął się Franciszek Kowalski, główny architekt gubernialny. Wtedy to prace ruszyły pełną parą. Co ciekawe, budowa nie szłaby tak sprawnie i szybko, gdyby nie dziadek i wuj Marii Skłodowskiej-Curie. Rodzina przyszłej laureatki Nobla zamieszkiwała pobliski Rykoszyn. Dzięki temu już 2 czerwca 1884 roku nowa świątynia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została konsekrowana. Nie oznacza to, że została w pełni ukończona. Dopiero 2 lata później budowla otrzymała charakterystyczne strzeliste wieże. Z powodów braku funduszy, przez wiele lat nowy kościół był doposażany. Do 1902 roku czekano z rozbiórką starej świątyni. W latach 1909-14 posłużono się materiałem z niej pozostałym budując mur cmentarza parafialnego. 

Gdy Polska na nowo się odrodziła, nowa świątynia przeszła pierwsze remonty i przebudowy. Kościół pomalowano i otynkowano. 5 lat przed wybuchem II wś wstawiono do budynku nowe organy. Budowla przetrwała II wojnę światową, a w latach 1954-56 przeprowadzono polichromię we wnętrzu. W 1968 Prymas Tysiąclecia, Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu Matki Bożej. 15 lat później doszło do kradzieży w świątyni w wyniku czego obraz został odarty ze srebrnych i złotych dodatków. 3 lata póżniej prymas Józef Glemp dokonał rekoronacji obrazu. W latach 1986-93 dokonano gruntownego remontu świątyni. Ostatnie całkowite odnowienie kościoła miało miejsce w latach 2015-18. 

fot. radiokielce, zdjęcia archiwalne, piekoszow