W Kielcach kręcono Wiedźmina
Swego czasu słynny smok kielecki był hitem internetu. Kultową scenę ze Zbigniewem Zamachowskim i Michałem Żebrowskim kręcono właśnie w Kielcach w kamieniołomie Grabina.
Ziemi kieleckiej nie da się odmówić uroku. Góry, polany, rzeki, lasy, malownicze krajobrazy to idealny teren do nakręcenia dzieła fantasy. Ogromnym plusem filmu Marka Brodzkiego z 2001 roku jest właśnie plener. W hicie znalazły się sceny nakręcone w Karkonoszach, w okolicach Malborka, Warszawy, w Kazuniu koło Modlina, w Zamku w Gniewie oraz w paru innych miejscach. Jednak największy urok miały sceny nakręcone w naszym regionie. To w Kielcach i okolicach kręcono słynne sceny, które zamiast budzić podziw wywołały śmiech widzów.
Oglądając Wiedźmina Netfliksa można dojść do wniosku, że nie ma tam atmosfery, tej słowiańskości co w grach. Produkcja amerykańskiego giganta ma swój specyficzny ryt. Pomimo swojej naiwności i kiczu, serial i film o Wiedźminie z początku wieku miał to coś czego nie ma amerykański odpowiednik. Czyli klimatu i swojskiego ducha. Jak się okazało po 1 sezonie widowiska Netfliksa, nasz polski nakręcony w kieleckiej Grabinie, smok nie był taki zły. Nie oznacza to też, że był dobry czy nawet średni. Ludzie odpowiedzialni za efekty w amerykańskiej adaptacji po prostu zwiedli. I nie tylko spece od CGI nie podołali zadaniu. Scenariusze w obu adaptacjach były oderwane od prozy Sapkowskiego.
Zatem ile tych scen w filmie i serialu było ?
Może nie, aż tak wiele, a na tyle dużo, żeby zapisać je w pamięci oraz rozpoznać. Scena, gdzie Jaskier grany przez Zamachowskiego zachwyca się smokiem ,,Smoku, jesteś piękny” została nakręcona właśnie w kieleckim kamieniołomie Grabina. Właściwe prawie cała sekwencja polowania na Złotego Smoka została tam przedstawiona. Parę innych wydarzeń z ,,Miecza przeznaczenia” Andrzeja Sapkowskiego zostało przedstawionych w filmie i serialu właśnie w Kielcach i okolicach. Są to niepozorne scenki, ale co bystrzejsze oko wyłapie znajome plenery z kieleckiej Kadzielni czy okolic Świętego Krzyża, Nowej Słupi oraz Chęcin…
Jednak osoba, która pokusi się obejrzeć wspaniałe dzieło polskiej kinematografii (oczywiście ironicznie) nie zobaczy tam słynnej chęcińskiej twierdzy, a niestety Zamek w Gniewie, czyli na Pomorzu. Wydawałoby się, że nie ma lepszego miejsca na nakręcenie dzieła fantasy w naszym regionie. Zamek od setek lat pobudza wyobraźnię. Nie wiadomo czemu, prawdopodobnie sceny koło zamku średnio wypadły, zdecydowano się na inną lokalizację. Co może dziwić, ponieważ Jerzy Hoffman ,,stworzył” tutaj Kamieniec Podolski do ,,Pana Wołodyjowskiego” i efekt był bardzo dobry.
Ostatecznie film Wiedźmin okazał się filmem słabym. Jedyne co go ratowało to gra aktorska, muzyka (ballady w wykonaniu Zamachowskiego to cud, miód i orzeszki) oraz właśnie plenery. Być może zostałby zapomniany, ale poprzez scenę ze Smokiem będzie wiecznie żywym internetowym memem. Co smutne nawet Amerykanom nie udało się udźwignąć ciężaru dzieła Andrzeja Sapkowskiego. Trzeba mieć nadzieję, że 3 sezon będzie trzymał jakiś poziom. Jeśli producenci chcieliby znaleźć unikalne, klimatyczne oraz słowiańskie, zupełnie jak z gier, widoki to zapraszamy do Kielc.
Tymczasem żeby poczuć ducha słowiańskości, pozostaje nam włączenie gier polskiego studia CDP RED, gdzie nawet pojawia się Łysa Góra i sabat czarownic oraz podejście do dzieła Marka Brodzkiego z dystansem, żeby podziwiać świętokrzyskie krajobrazy.
fot. Klatki z filmu Wiedźmin 2001 rok, Heritage Films, reż. Marek Brodzki. Scena ze smokiem dostępna na YouTube