8. Edycja Regionalnego Forum Ekonomicznego w Kielcach

Nad sprawami nowoczesnej energii – oszczędnościami, alternatywnymi źródłami, ale i ciekawymi i innowacyjnymi pomysłami, które mogą poprawić komfort życia debatowano podczas dwudniowego wydarzenia (26.09.-27.09.2023 r.) zorganizowanego w ramach 8. edycji „Nowej Energii – Regionalnego Forum Ekonomicznego”. W jego ramach w Hotelu Bińkowski zorganizowano panele dyskusyjne, podczas których wypowiadali się eksperci.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez redakcję „Echo Dnia” przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Prelegenci wypowiadali się na zróżnicowane tematy dotyczące nowoczesnej energii, m.in. na temat zrealizowanych inwestycji, usług zdrowotnych, turystyki i sposobu ich finansowania. Podkreślano istotę funduszy rządowych oraz europejskich.

We wtorek, 26 września, jedną z organizacji wynajmujących panel, była Fundacja Świętokrzyski Instytut Samorządu Terytorialnego, którego moderatorem był Michał Płatek. Tematem zorganizowanej prelekcji były „Zawody zaufania publicznego dla biznesu”.

Kolejnego dnia podczas panelu Fundacji ŚIST poruszono kwestie „Finansowanie działalności społecznej – korzyści dla biznesu i społeczeństwa”. Do dyskusji zaproszeni zostali czołowi eksperci i praktycy: Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Michał Płatek, radca prawny i ekspert Świętokrzyskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego, a także Agnieszka Wicha – Dauksza, dyrektor Wydziału Public Relations w Targach Kielce.

Kluczowe momenty debaty koncentrowały się na znaczeniu wspierania inicjatyw społecznych przez biznes, przybliżając uczestnikom jak korzystna współpraca może przynieść obustronne korzyści – zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego. Prelegenci zwracali uwagę na różnorodne modele finansowania i ich wpływ na rozwój lokalnych społeczności, jak również na wzrost zaangażowania społecznego w kwestie regionalne. Wojciech Kaczmarczyk podkreślił znaczenie transparentności i odpowiedzialności w procesie decyzyjnym, podczas gdy Michał Płatek skupił się na aspektach prawnych i regulacyjnych wspierania inicjatyw społecznych. Z kolei Agnieszka Wicha-Dauksza podzieliła się doświadczeniami związanymi z budowaniem pozytywnego wizerunku firm poprzez zaangażowanie Targów w projekty społeczne.

Wydarzenie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030 w ramach zadania „Sieciowanie 3 Sektorów”.