Społeczeństwo to My

Projekt „Społeczeństwo to My” realizowany przez stowarzyszenie Ogólnopolska Federacja Młodych to projekt z zakresu partycypacji publicznej i edukacji obywatelskiej, mający na celu aktywizacje młodych ludzi i zwiększanie zaangażowania młodzieży w sprawy publiczne (na poziomie krajowym i lokalnym). Ma on na celu przybliżyć młodym ludziom tematykę trzeciego sektora oraz działalności obywatelskiej. W związku z tym, iż młodzi ludzie nie mają możliwości rozwijania swoich kompetencji w tym zakresie w szkole, wychodzimy naprzeciw temu problemowi oraz chcemy stworzyć możliwości oraz narzędzie, które umożliwią młodzieży zaangażowanie się w sprawy promujące postawy obywatelskie. W związku z tym chcemy przeprowadzić prelekcje, szkolenia oraz warsztaty, które to umożliwią wprowadzenie młodych ludzi w świat mediów oraz działalności społecznej. Cały projekt zostanie przeprowadzony w formie mieszanej, tj. część wydarzeń zostanie przeprowadzona stacjonarnie, a część zdalnie. W ramach projektu zostanie zorganizowany cykl debat dotyczących sprawy publicznych oraz problemów młodych ludzi , dzięki którym uczestnicy będą mogli uzyskać niezbędną wiedzę o toczących się w życiu publicznym sprawach, tak aby móc w bliższej lub dalszej przyszłości wpływać na decyzje władz lokalnych i centralnych w sprawach ich dotyczących. Wydarzenia będą przeprowadzane zarówno w formie stacjonarnej jak i zdalnej.

W ramach projektu zostaną także przeprowadzone szkolenia mające przybliżyć uczestnikom wiedzę o demokratycznych instrumentach wpływania na polityki publiczne, zarówno na poziomie lokalnym jak i krajowym. Przykładowo uczestnicy zostaną zapoznani z procesem uzyskiwania dostępu do informacji publicznej, dzięki czemu w przyszłości, w ramach w swojej działalności publicznej, będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Wydarzenia będą przeprowadzane zarówno w formie stacjonarnej jak i zdalnej.

W ramach projektu zostaną również przeprowadzone warsztaty na temat mediów, dziennikarstwa oraz ich wpływu na kształtowanie się społeczeństwa obywatelskiego. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli porozmawiać z ludźmi ze świata mediów, zapoznać się z funkcjonowaniem redakcji oraz wydawnictw. Ponadto zdobędą niezbędną wiedzę, która umożliwi im działanie właśnie na płaszczyźnie promowania trzeciego sektora oraz partycypacji obywatelskiej w mediach. Wydarzenia będą przeprowadzane zarówno w formie stacjonarnej jak i zdalnej.