Szklany dom oraz dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach

Autor Syzyfowych Prac czy Przedwiośnia opisywał często problemy zwykłych ludzi. Szklane domy u Żeromskiego oznaczały pewną utopię, która była nieosiągalna. 

Dzisiaj szklane domy stały się codziennością. Widzimy je praktycznie na każdej ulicy. Jeden z nich powstał nawet naprzeciwko domu rodowej posiadłości pisarza. W drewnianym budynku mieszkał w latach 1871-83. Niestety oryginalna budowla spłonęła w 1901 roku. 

Artysta spędził tutaj część dzieciństwa. W tym czasie stracił również matkę i ojca. W swoich pracach nawiązywał do tego miejsca. 

Dworek po odbudowaniu stał się swoistym muzeum poświęconym Stefanowi Żeromskiemu. Znajduje się tu także Centrum Edukacyjne Szklany Dom. Okolica jest również bardzo urokliwa. Jest tutaj zbiornik wodny, który służy celom rekreacyjnym, a na horyzoncie ujrzeć można Łysicę w Świętej Katarzynie. Oprócz tego na Żeromszczyźnie znajduje się amfiteatr. Miejsce jest urokliwe oraz warte odwiedzenia w słoneczne dni. Kursuje tutaj linia nr 10 kieleckiej komunikacji miejskiej.

Fot. Gmina Masłów