Kielecka Hagia Sophia – Kościół w Zagnańsku – Część 1 – Historia
Porównanie do słynnej stambulskiej świątyni, przez wielu uznawanej za cud świata nie jest przesadzone. Kościół w Zagnańsku zachwyca swoją innością. Charakterystyczna kopuła przywodzi na myśl bliskowschodnie budowle sakralne.
Historia pierwszego kościoła w Zagnańsku sięga II połowy XVII wieku. W 1658 roku, Zagnańsk otrzymał przywilej królewski Jana Kazimierza. W ten sposób miejscowość otrzymała opiekę monarchy. Przez to zarządzono budowę kościoła parafialnego w 1664 roku. W latach 1668-1676 powstawała upragniona przez mieszkańców świątynia.
30 maja 1677 roku dokonano konsekracji barokowej świątyni przez biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebickiego.
Pod koniec wieku XVIII budowla była w opłakanym stanie. W 1775 roku wraz z nowym proboszczem, ks. Franciszkiem Erazmem Preissem przyszły zmiany. Kościół został gruntownie wyremontowany. W 1794 świątynia uległa zniszczeniu w wyniku rosyjskiej grabieży. Następnie została ponownie odbudowana.
Następne prace remontowe przeprowadzono w II połowie wieku XIX. Również na przełomie wieków, zagnańska świątynia uległa remontowi i rozbudowie.
Kolejne prace konserwatorskie zostały przeprowadzone po odzyskaniu niepodległości.
Po II wś rozpoczęto rozbudowę świątyni. W latach 1947-1953 budowla przyjęła obecny kształt z charakterystyczną kopułą przylegającą do starej nawy głównej. Jej projektantem został inż. Jan Jamróz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace nad rozbudową przeprowadzono całą dobę. Wybudowano także nową parafię, ogrodzenie oraz cmentarz.
Poświęcenia nowego kościoła św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku w 1957 dokonał biskup Czesław Kaczmarek.
fot. Archiwalne, Parafia Zagnańsk św. Rozalii i św. Marcina